Závod vlčat a světlušek - celostátní kolo v Děčíně

O víkendu 17. – 19.9. se dívčí družina Andílků ve složení Simča Strouhalová, Natálka Soukalová, Hanina Pařízková, Katka Pavelková, Barča Nováková a Helča Frouzová zúčastnila celostátního kola Závodu vlčat a světlušek v Děčíně, kam se probojovala po velkém úspěchu v krajském kole v Sezimově Ústí. Protože cesta byla daleká, musely jsme vyrazit již brzy po obědě, abychom se včas mohly přivítat se všemi soutěžními hlídkami z různých koutů České republiky. Už ve vlaku z Tábora jsme potkaly táborské skauty z oddílu Larkwei, s kterými jsme se „přátelily“ po celý zbytek víkendu.

17. 9. pátek

V pátek večer po příjezdu na děčínské nádraží se nás ujali průvodci a dopravili do Základní školy Miroslava Tyrše. Po ubytování a vydatné večeři se všech 28 hlídek dívek a chlapců ze 14 krajů shromáždilo před hlavní branou děčínského zámku, aby společně zahájilo celorepublikové kolo Závodu vlčat a světlušek. Slavnostní nástup v krojích byl započat vztyčením vlajky za zvuku státní hymny i hymny skautské. Po uvítacích proslovech velitele závodu, hlavních organizátorů i primátora města Děčín došlo k rozlosování startovních pozic jednotlivých hlídek. Organizátoři připravili i spoustu doprovodných aktivit s cílem poznat město Děčín a okolí, a tak se všichni hned po nástupu vydali na večerní plavbu po Labi, kde si z paluby „Poseidonu“ mohli prohlédnout osvětlený Děčín. Příjemně unaveni se pak světlušky a vlčata odebrali do svých spacáků, aby načerpali síly na sobotní závod.

18. 9. sobota

Po brzkém ranním vstávání se všechny hlídky přesunuly do 5 kilometrů vzdáleného okolí Děčína, kde v tamní přírodě celý závod probíhal. Motivem závodu byla legenda spadající až do doby antiky spojená s významnou osobností Miroslava Tyrše, rodáka Děčína a jednoho ze zakladatelů Sokola. Celým závodem tak vlčata a světlušky provázeli řečtí bohové, kteří pro ně připravili nesnadné úkoly na jednotlivých stanovištích. Každá družina se vydávala po stopách bájného koně Pegase, jehož pírka z křídel značila závodníkům cestu. Hlídky musely projít během daného časového limitu 11 stanovišti. Jejich zaměření bylo shodné s disciplínami v okresních a krajských kolech, ale jednotlivé úkoly byly náročnější a všem daly pořádně zabrat. Kromě znalostí a dovedností z různých oblastí museli také prokázat schopnost vzájemné spolupráce a férového chování. Každé stanoviště bylo zasazeno do symbolického rámce a hlídky za splnění úkolu získaly jednotlivé dílky mapy znázorňující Pegasovu cestu, kterou v závěru závodu museli složit.
Pro zpestření programu jsme odpoledne vyrazili na Pravčickou bránu a pokochali se výhledem na Národní park České Švýcarsko a večer ještě stihli prohlídku zámku s doprovodem hraběte Maxmiliána Thuna, jehož rod na zámku vládl. Po náročném dni všichni rychle usnuli plni očekávání, jak celý závod dopadl.

19. 9. neděle

Nedělní dopoledne patřilo vyhlášení celkových výsledků závodu a slavnostnímu ukončení společného víkendu. Naše dívčí hlídka se umístila na krásném 9. místě, a přestože mnohé z nich očekávaly lepší umístění, myslím, že podaly pěkný výkon a dobře naše středisko reprezentovaly. Doufám, že je víkend obohatil o spoustu nových zážitků, na které jen tak nezapomenou.